Хірургічна обробка ран 


Однією з найбільш поширених хірургічних патологій у тварин є рани.

Рана являє собою механічне пошкодження шкіри, м’язів, іноді судин і органів, що супроводжується порушенням їх цілісності. Клінічно рани поділяються на асептичні (чисті) і забруднені, інфіковані або запалені.

Причинами виникнення рани можуть бути:

  • Укуси або пошкодження нанесені іншими тваринами;
  • Автотравми;
  • Пошкодження гострими предметами;
  • Операційні.

При виникненні рани потрібно провести ряд хірургічних заходів з метою запобігти розвитку патогенної мікрофлори в рані, виключити потрапляння інфекції в кров, а також сприяти загоєнню і відновленню шкірного покриву.

Хірургічна обробка рани може включати або складатися з декількох етапів:

  • Очищення і промивання

Для початку необхідно видалити шерсть в районі рани. В якості рідини для промивання може бути використаний слабкий розчин марганцівки або фурациліну, хлоргексидин або перекис водню. Промивати слід в напрямку від рани, якщо вона свіжа, і у напрямку до рани, якщо має місце запальний процес. Рану потрібно промити так, щоб видалити з неї бруд і інші сторонні предмети.

  • Дезінфекція

У нашій клініці для дезінфекції ми використовуємо сучасні препарати, що мають ветеринарний напрямок – монклавіт, та спреї – террамицин, алюмініум, септонекс. Вони мають широкий спектр дії: антисептичну, дезінфікуючу, протинабрякову, ранозагоювальну.

  • Зупинка кровотечі

Для запобігання кровотечі можна використовувати ті ж препарати, щільно притискаючи змочений в них тампон до рани. Якщо пошкоджені артерії і кров виливається сильними поштовхами, лікар зупиняє кровотечу хірургічно – затискаючи судини кровоспинними пінцетами або лігатурним швом, а також призначає спеціальні препарати, що згортають кров.

  • Накладення швів або пов’язки

У тому випадку, якщо рана невелика накладення швів не потрібно, достатньо первинної обробки і тугої пов’язки з ліками для загоєння ран. Використовуються тільки стерильні бинти або марля. Обробляти рану мазями і міняти пов’язку необхідно щодня.

Якщо ж рана глибока і велика або з пошкодженням судин, потрібно стягнути краї рани. Коли краї рани стикаються один з одним, процес загоєння проходить набагато швидше. Однак це вимагає певних навичок. Не володіючи ними можна зашити рану нерівно, чи не зачепити дно рани, залишивши всередині порожнину, не помітити в рані чужорідне тіло. Тому краще, якщо накладати шви буде досвідчений лікар – ветеринар. Після того як рана зашита, вона обробляється ранозагоювальними і протимікробними мазями і гелями, що містять антибіотики, а потім накладається пов’язка.

  • Дренування при запальних процесах

При наявності абсцесів робиться дренування рани, щоб дати відтік гною і перешкоджати загоєнню рани до того, як вона очиститься. Як дренаж використовується шматочок бинта або гумова смужка, яка вставляється в рану. Дренаж просочується будь-яким антисептичним препаратом. Дренування триває до тих пір, поки в рані не зупиниться запально-гнійний процес.

Будь-яку рану потрібно тримати закритою, не дозволяти тварині турбувати пов’язку, розчісувати або лизати її, щоб не здерти шви і не занести інфекцію. Бажано носити захисний комірець, прикривати рану попоною або комбінезоном.

Зняття дренажів здійснюється лікарем, також як і призначення подальшого необхідного лікування, включаючи ін’єкції.

poor